Son günlerde oldukça fazla karşılaştığım bir durumu anlatmak istiyorum .

Okuma-tıklama oranları düşük olsa da bir türlü segmente edilmeyen kampanyaları görmek hayal kırıklığı yaratmıyor değil açıkçası . Oysa ki heryerde Email Marketing ve Best Practice konularında eğitimler ve sunumlar havalarda uçuşuyor .

Gönderilen kampanyalarda hiçbir aktivitesi olmayan benim deyimimle”pasif- aktif” hesaplar vardır. Bu hesaplara her ne kadar emailleriniz ulaşsa da herhangi bir aksiyon vermediklerinden engagementları oldukça düşüktür.Böyle olunca ulaştırılabilirliğe etkileri çok büyüktür .

Pasif-Aktif dediğimiz hesaplar neler olabilir ?

Öncelikle bu hesaplar ;

1-Veritabanına yerleşip unsubscribe(üyelikten çıkmazlar) olmazlar , gelen maillere tepki vermezler .

2- Kullanımda olmayan eski bir email adresidir . Aynı zamanda tehlikeli adreslerdir de ! Bir süre sonra SpamTrap(Tuzak adres) haline dönüşebilir.

3- “Bülten maili almak istiyorum” “checkbox” ı dikkat edilmeden üye olmuş biri olabilir . Junk klasörüne gidiyordur ve siz hergün atıyorsunuzdır .

4- Bilmeden çalışan bir hesap sisteme kaydedilmiştir . Hata almadığınız içinde devamlı gönderim yapıyorsunuzdur .

5- Monoton gönderim yapınız vardır üye bu emailleri almaktan sıkılmış ancak üyeliğinide sonlandırmıyordur. (1.madde ile aynı)

Bu datalar neden kullanılmamalı ?

Başlığımda da dediğim gibi İtibar Önemli !

ISP’ler bu kullanıcıların verdiği tepkileri ölçerek, gönderici olarak IP ve Domain itibarınızı belirlemede kullandıklarını ve çok büyük bir etken olduğunu unutmayın . Başta Gmail olmak üzere engagementınızı ne kadar yüksek tutarsanız ip-domain itibarınız(reputation) o kadar yüksek olur ve inbox a gelirsiniz .

Çözüm olarak neler yapmalıyız ?

Mutlaka onaylı email (double opt-in) ile üye alımı yapılmalı .

Bu sayede üye olan kişi de bilinçli olarak veritabanınıza girdiğinin ve kampanyalarınızı alacağının farkında olup sizden email bekleyecektir .

Varolan datanız segmente edilmeli .

Doğum günü , Sizi Özledik , Sepet hatırlatma gibi kurgular hazırlanarak üyelerin taze ve aktifliğinin korunması amaçlanmalı.

Tabi ki üye kişide heyecan uyandıran indirimlerde (Teşvik(Carrot)) bu kurgularla desteklenmeli . Hiç kimse kuru kuru doğum günü kutlaması sevmez mutlaka hediyeler almak ister.

Dipnot olarak söylemek istiyorum segment olarak sadece Istanbul-Bayanlar şeklinde belirtmek yerine ; ek olarak son 6 ayda sitenize giriş yapmış , kampanyalarınızı okumuş-tıklamış kişileri alarak veya en son 1 sene önce tepki vermemiş kişileri exclude ederek saf güçlü engagement elde edebilirsiniz .